Pachypodium lamera - uprawa i wymagania palmy madagaskaru

Pachypodium lamera to sukulent o wyjątkowo egzotycznym charakterze - nie bez przyczyny, pochodzi bowiem z Madagaskaru. To tłumaczy, dlaczego występuje także pod nazwą "palma Madagaskaru". Wyjątkowy pióropusz liści zwieńczony pędem otoczonym cierniami przykuwa uwagę i stanowi o unikatowym wyglądzie.

W naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 10 m wysokości, w naszym klimacie występuje z kolei pod postacią rośliny doniczkowej zdobiącej domowy parapet.
Pachypodium lamera (łac. Pachypodium lamerei)
Nazwa łacińskaPachypodium lamerei
Grupa roślinDrzewa
WysokośćDo 10m
StanowiskoSłoneczne, Półcień
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożeprzepuszczalna, pH obojętne
Okres kwitnienia
SadzenieCały rok
Strefa mrozoodporności13

Pachypodium lamera - co trzeba wiedzieć o tym sukulencie?

Pachypodium lamera
Pachypodium lamera

Sukulent pędowy to kolejne z repertuaru określeń tej rośliny. Cechuje ją właściwość do szybkiego wzrostu, a okres zimowy jest tożsamy z całkowitym zrzuceniem liści, co stanowi także sygnał do zupełnego wstrzymania się od podlewania.

Zdecydowana większość gatunków Pachypodium jest dziko żyjąca, jednak część z nich została zaadaptowana na rośliny doniczkowe - tak jak Pachypodium lamera, może przy tym osiągnąć maksymalnie 1,5 - 2 m wysokości. Warto dodać, że to długowieczna roślina, która przy właściwej pielęgnacji może przetrwać nawet 20 lat. Gdy rozkwita, na szczycie łodygi pojawiają się białe, delikatne kwiaty. Pień pokryty cierniami pełni funkcję magazynu wody.

Uprawa palmy madagaskarskiej

Tak jak wszystkie sukulenty Pachypodium nie toleruje nadmiaru wody, dlatego warto umieścić go w takim podłożu, które bazuje na piasku oraz żwirze. Idealnie sprawdzą się także w tym przypadku podłoża opracowane właśnie z myślą o sukulentach - powinny cechować się odczynem zbliżonym do obojętnego (pH 6-7,5).

Pachypodium lamera
Pachypodium lamera

Rozmnażanie Pachypodium

Co do zasady ten sukulent rośnie dość szybko osiągając pokaźne rozmiary. Aby skutecznie go rozmnożyć - skrócenie głównego pędu powinno odbyć się na wysokości ok. 20 cm nad poziomem podłoża. Z czasem zaczną z niego wyrastać boczne pędy, co dodatkowo nada roślinie unikatowego wyglądu.

Otrzymana w ten sposób po odcięciu część może być wykorzystana do rozmnożenia jako sadzonka. Należy ją wówczas umieścić w przepuszczalnym i dobrze nawodnionym podłożu, co będzie sprzyjało ukorzenieniu.

Wymagania palmy madagaskarskiej nie są wygórowane

Stosunkowo mała uwaga, jaką hodowca musi zwracać na tę roślinę sprawia, że jest częstym elementem zdobiącym parapety w wielu domach. Co więcej, w opozycji do wielu innych kaktusów nie wymaga odbycia zimowego okresu spoczynku - choć co prawda będzie rósł lepiej, gdy zapewni mu się miejsce o niższej temperaturze oscylującej wokół 15-18 stopni. Niższa temperatura jest niewskazana, a niedostarczenie roślinie wymaganej ilości słońca może prowadzić do skurczania się łodygi czy zrzucania liści.

Poza tym - przez okrągły rok sukulent pędowy może z powodzeniem znajdować się w miejscu o temperaturze pokojowej. Nadrzędnym warunkiem jest jednak zapewnienie widnego miejsca - zgodnie z potrzebami tej rośliny występującej w naturalnych warunkach.

"palma Madagaskaru" źle znosi przeciągi
Kwiat pachypodium lamera
Kwiat pachypodium lamera

Palma Madagaskaru - minimum wysiłku, maksimum korzyści

Podsumowując, Pachypodium lamerei to bezproblemowa forma ozdoby parapetu niejednego mieszkania. Bezproblemowa uprawa oraz wysoka tolerancja na brak wody odwdzięcza się widokiem mikropalmy w zaciszu własnego domu.

Jeśli zatem zależy Ci na posiadaniu żywej rośliny, ale jednocześnie chcesz jej poświęcić minimum czasu na uprawę i podlewanie lub po prostu często wyjeżdżasz - wówczas Palma Madagaskarska będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.