Skarpa w ogrodzie - jak ją stworzyć i jakie rośliny wybrać?
Skarpy sprawiają, że ukształtowanie terenu staje się urozmaicone. Pofałdowana powierzchnia jest dużo ciekawsza od płaskiej i niezróżnicowanej. Ogród nabiera indywidualnego charakteru, tym bardziej, iż krzewy czy byliny są dużo lepiej wyeksponowane. Dobierając rośliny na skarpę, należy mieć na uwadze kilka kwestii. O czym warto pamiętać?
W wielu ogrodach skarpy są wynikiem działań przyrody. W przypadku braku naturalnego wzniesienia, można stworzyć je samodzielnie. Na spodzie mogą znaleźć się kamienie, gruz czy łamany żwir. Następna warstwa to martwica, czyli ziemia z wykopu. Grunt urodzajny stanowi ostatni element. Tak wykreowane wzniesienie potrzebuje czasu, aby dobrze osiąść, dlatego najlepiej utworzyć je jesienią, aby wiosną móc zacząć obsadzać je roślinami.
Skarpy, zwłaszcza te o nachyleniu większym niż 30°, charakteryzują się podatnością na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Z tego względu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, takiego jak murek oporowy bądź kamienie. W przypadku stromego pagórka sprawdzi się specjalna geowłóknina o otworach upodabniających ją do plastra miodu.
Rośliny na skarpę
Rośliny na skarpę dobiera się w oparciu o analizę uwarunkowań wynikających z położenia wzniesienia, rodzaju gleby. Ogrodowe pagórki zwykle obsadza się roślinami odkrywkowymi (zadarniającymi), które efektownie zajmują powierzchnię. Gatunki rozprzestrzeniające się za pomocą rozłogów pomogą umocnić grunt na skarpie.
Rośliny na skarpy nasłonecznione
Skarpy narażone na częste bezpośrednie działanie promieni słonecznych, czyli na przykład te zlokalizowane w wystawie południowej lub zachodniej, nadają się do uprawy roślin lubiących ciepło i dużą ilość słońca. Warto pamiętać, iż wzniesienia w nasłonecznionych miejscach bywają bardzo suche - wtedy dobrym wyborem będą rośliny odporne na suszę.
- Jałowiec płożący - ma nieduże wymagania, zatem jego uprawa i pielęgnacja nie sprawi większych problemów. Jest odporny na mróz i może rosnąć nawet na jałowych, suchych glebach. Jego niewątpliwą zaletę stanowi to, że występuje w wielu interesujących odmianach kolorystycznych: złotej, niebieskawej, szarozielonej.
- Kosodrzewina - również jest mrozoodporna, niewymagająca. Na skarpy najlepiej wybierać odmiany kuliste bądź płożące. Zwykle ma igły w kolorze ciemnej zieleni oraz połyskujące szyszki o czekoladowym odcieniu brązu.
- Irga pozioma - rozrasta się wyjątkowo szybko, dlatego należy regularnie ją kontrolować, aby nie zagłuszyła innych roślin. Posiada drobne kwiaty oraz piękne, błyszczące liście. Na skarpę nasłonecznioną sprawdzi się także irga wczesna i irga rozkrzewiona.
- Rokitnik - posiada dekoracyjne owoce o właściwościach leczniczych. Jego uprawa jest łatwa, roślina radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Wymaga lekkiej, przepuszczalnej ziemi. Świetnie umacnia skarpy.
- Róża okrywowa - cechują ją śliczne kwiaty, które mogą być różowe, czerwone, żółte albo białe. Jej pielęgnacja jest nieskomplikowana, podczas podlewania powinno się unikać moczenia kwiatów oraz liści. Warto zapewnić odpowiednią ściółkę pod krzewami (na przykład z kory ogrodowej).
Rośliny na skarpy zacienione
Na skarpy znajdujące się w miejscach słabiej nasłonecznionych, takie jak te w wystawie północnej lub wschodniej, polecane są rośliny preferujące cień, a przy tym niepotrzebujące długiego czasu na rozrośnięcie się. Niektóre gatunki prezentują się zjawiskowo także podczas zim bez opadów śniegu.
- Bluszcz pospolity - popularne pnącze, którego pędy mogą mieć nawet 20 m długości. Rośnie dosyć wolno, ale jest długowieczny. Tworzy ciemnozielony, liściasty dywan. Cechuje się umiarkowaną odpornością na mróz - podczas bardzo niskich temperatur może przemarzać. Wymaga żyznych, odpowiednio wilgotnych gleb o odczynie zasadowym.
- Barwinek pospolity - roślina płożąca mogąca rozrosnąć się na szerokość pół metra. Posiada delikatne kwiatki - białe, fioletowe lub niebieskie. Jest mrozoodporny, dlatego jego ciemnozielone liście będą zachwycać również w czasie bezśnieżnych zim. Szybko się rozmnaża, więc warto pilnować, aby inne rośliny nie zostały przez niego zdominowane.
- Trzmielina Fortune'a - uniwersalna roślina ozdobna, której liście, w zależności od odmiany, mogą być okrągłe, owalne bądź wydłużone. Ponadto mogą różnić się kolorami. Najlepiej rośnie na żyznych, próchniczych, lekko kwaśnych i wilgotnych glebach. Nie sprawia trudności w uprawie i można ją dowolnie kształtować.
- Mahonia pospolita - rozłożysty krzew o skórzastych liściach. Jej kwiaty są nieduże, złociste. Jesienią jej liście nabierają brązowo-czerwonej barwy. To roślina odporna na mróz, lubiąca gleby lekkie, piaszczyste, a przy tym próchniczne i odpowiednio wilgotne. Nie najlepiej znosi przesadzanie.
- Runianka japońska - niska krzewinka posiadająca zdolność szybkiego rozmnażania się. Jej drobne, białe kwiaty tworzą wąskie grona. Preferuje żyzne, próchniczne grunty. Na zimę trzeba okryć ją gałęziami iglaków, aby nie przemarzła.
Umiejętnie zagospodarowana skarpa jest prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Przyciąga spojrzenia i stanowi prawdziwą gratkę dla wielbicieli ogrodnictwa. Chcąc jak najdłużej cieszyć się jej pięknem, należy rozważnie dobierać rośliny na skarpę.