Plamistosc lisci - Jak z nia walczyc? Objawy i informacje jakim roslinom zagraza

Choroby roślin doniczkowych to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Co więcej, prędzej czy później spotka się każdy posiadacz kwiatów. Na liściach zaczęły pojawiać się ciemne plamy? Sprawdź czym jest plamistość liści oraz jak sobie z tym poradzić. Podpowiadamy również, jak zapobiegać chorobom liści doniczkowych!

Plamistość liści, czyli plamy ciemnego koloru pojawiające się na liściach to objaw choroby rośliny. Plamy różnią się od zdrowej tkanki liścia barwą i mogą spowodować bakterie, lęgniowce lub grzyby. To właśnie one atakują roślinę, powodując powstawanie plam, w których obrębie następuje rozwój patogenu. Wraz z rozwojem choroby plamy na liściach się powiększają.

Tym samym w obrębie tkanki liścia dochodzi do nekrozy. To ona powoduje zmianę zabarwienia w miejscu objętym chorobą.

Z biegiem czasu plamy zaczynają zajmować coraz większą powierzchnię liścia. W efekcie dochodzi do jego obumarcia i osłabienia rośliny. Z kolei zakażenie przenosi się na inne liście kwiatka.

Objawy plamistości liści

Schorzenie objawia się plamami różnej wielkości i barwy, które pojawiają się po obu stronach liści. Wraz z upływem czasu na powierzchni plam zaczyna pojawiać się nalot. Innym objawem choroby jest wykruszanie się tkanki liścia. Plamistość powoduje też powstawanie czarnych lub ciemnobrązowych plamek. Niekiedy w obrębie plam mogą być widoczne owocniki grzybów.

Jak rozpoznać co wywołało plamistość?

Przyczyną plamistości mogą być bakterie, lęgniowce i grzyby. Jak więc poznać, czym została ona wywołana? Ogromne znaczenie przy rozpoznawaniu gatunku patogenu ma morfologia plam na liściach oraz ich kolor. Tu pomocne staje się więc obserwacja plam, ich kształtu, czy miejsca występowania. Niekiedy wokół plamy pojawia się też tzw. halo, które powiększa się wraz z plamą, aż w efekcie doprowadza to do obumarcia liścia. Z kolei plamy spowodowane przez wirusy przybierają formę mozaiki. Natomiast gdy choroba spowodowana jest grzybami, na powierzchni plam można zaobserwować pojawiające się owocniki lub konidiomy.

Jakim roślinom zagraża plamistość liści?

Schorzenie to dotyka zarówno roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Wśród nich znalazły się m.in.:

Jak wyleczyć roślinę z plamistości?

W przypadku gdy roślina została już zaatakowana, nie obejdzie się bez pomocy odpowiednich środków chemicznych. Na rynku istnieje wiele preparatów dedykowanych zwalczaniu chorób u roślin. Dostępne środki można podzielić na 2 rodzaje. Pierwsze z nich to preparaty, które stosuje się na kilka rodzajów chorób. Drugie z nich to preparaty dedykowane zwalczaniu plamistości. Poleca się także stosować środki zawierające naturalne substancje i wyciągi z roślin. Znakomicie sprawdzą się środki zawierające np. ekstrakt z grejpfruta. Jest on całkowicie bezpieczny dla domowników oraz zwierząt domowych.

Niezależnie od tego, które z nich się wybierze, przed ich zastosowaniem należy opryskać tak szybko, jak tylko rozpozna się pierwsze objawy choroby. Stosując wybrany środek, zawsze należy zapoznać się z instrukcją załączoną na opakowaniu. Przed podjęciem kuracji rośliny zaleca się również usunąć wszystkie zainfekowane plamistością liście.

Zabiegi profilaktyczne

Niekiedy po upływie 2–3 tygodni należy ponownie powtórzyć pryskanie liści. Aby mieć pewność, że w przyszłości choroba ponownie nie zaatakuje kwiatka, warto co roku wiosną powtarzać opryski preparatem na plamistość. Dzięki temu roślina nabierze odporności, a jej liście nabiorą pięknego i żywego odcienia zieleni. Nie należy zapominać również o tym, by zarażone plamistością liście usuwać czym prędzej. Rozprzestrzenianiu się tej choroby można zapobiec, przerzedzając pędy i rozsadzając rośliny, których jest za dużo w jednej doniczce. Zbyt gęste sadzenie sprzyja rozwojowi choroby, a ponadto dzięki temu plamistość nie zaatakuje zdrowych okazów. Pod żadnym pozorem nie powinno się również oblewać liści roślin wodą. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie linii kroplującej, która dostarczy wody bezpośrednio do samych korzeni. Te wszystkie zabiegi sprawią, że kwiatki pozostaną silne i zdrowe.

Skąd się biorą choroby roślin doniczkowych?

Na końcu warto również powiedzieć kilka słów o tym, skąd się bierze plamistość u roślin. Najczęściej jej przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja lub jej całkowity brak. Plamistość jest chorobą, którą kwiaty mogą zarazić się od innych. Ponadto atakuje rośliny osłabione zbyt dużą wilgotnością oraz nadużywaniem wody – zarówno w stosunku do korzeni, jak i liści rośliny. Należy więc zachować szczególną uwagę i przypilnować, by w trakcie podlewania nie oblewać liści. Bardzo istotne jest także to, by w porę reagować i usuwać zarażone plamistością liście. Im dłużej będzie się zwlekać z opryskaniem liści, tym mniejsze są szanse na jej wyleczenie.