Skuteczne zwalczanie mszyc: oprysk z użyciem parafiny
W walce z różnymi szkodnikami w ogrodzie, takimi jak mszyce, warto zastosować skuteczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest olej parafinowy - ceniony za swoje ekologiczne właściwości i bezpieczeństwo zarówno dla roślin, jak i innych pożytecznych owadów. Ten bezbarwny, bezzapachowy produkt, uzyskiwany z destylacji ropy naftowej, staje się tarczą ochronną dla roślin, tworząc na ich powierzchni barierę, która skutecznie uniemożliwia szkodnikom dostęp do tlenu. Dokładnie wykonany oprysk z parafiny może skutecznie ochronić rośliny przed mszycami i innymi szkodnikami. O tym jak wykonać taki oprysk podpowiadam poniżej.
Jak przygotować oprysk na mszyce z parafiny?
Możemy także korzystać z gotowych preparatów dostępnych na rynku, takich jak m.in.: Treol 770EC czy Akarol 770EC.
Na powierzchni rośliny powinna stworzyć się cienka powłoka, która skutecznie blokuje dostęp powietrza, co sprzyja walce z insektami. W celu najwyższej skuteczności działania, oprysk musi zostać wykonany w niezwykle dokładny sposób, a więc m.in. musi pokrywać także spodnie części gałązek. Na czas wykonywania oprysku należy stosować strój ochronny. Parafina, zwłaszcza u alergików, może powodować podrażnienia skóry.
Działanie parafiny na mszyce
Oprysk z parafiny cechuje się wysoką skutecznością działania. Jego zastosowanie pozwala na skuteczne zwalczanie nie tylko mszyc, ale także innych szkodników, które żyją na naszych roślinach. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy m.in.: ochojniki, miseczniki, tarczniki, wełnowce, wciornastki. Oprysk skutecznie dociera w szczeliny spękanej kory, jak również we wszystkie, najbardziej niedostępne zakamarki.
Olej parafinowy jest skuteczny w walce z larwami, jajami szkodników, jak również w przypadku dorosłych osobników - parafina sprawia, że szkodniki pozbawione tlenu, ulegają uduszeniu. W związku z tym olej parafinowy wykazuje działanie kontaktowe na szkodniki, zatykając ich otwory oddechowe. Jeśli zaś walczymy ze szkodnikami, które pokryte są pancerzem chitynowym, wówczas oprysk parafinowy utrudnia im przemieszczanie się, jak również pobieraniem pokarmu.
Co ważne, oprysk z parafiny nie będzie skuteczny w zwalczaniu przędziorka chmielowca. Zaznaczyć również należy, że olej parafinowy działa niekorzystnie na organizmy wodne, przez co opryski powinny być stosowane z dala od zbiorników wodnych.
Dawkowanie oprysków z parafiny
Wykonując opryski parafinowe, zmniejszamy tym samym ryzyko ponownego występowania szkodników na naszych ukochanych ogrodowych roślinach. Oprysk może być stosowany przez wiele lat, wraz z każdym nadejściem nowego roku- mszyce oraz inne szkodniki nie uodparniają się na działanie oleju parafinowego. Jeśli na krzewach, drzewach nie obserwujemy jaj, larw, czy dorosłych osobników insektów, wówczas opryski można pominąć. Zbyt częste zastosowanie oprysków parafinowych może doprowadzić do uszkodzenia rośliny.
Najdogodniejszy termin na wykonanie oprysku
Kiedy najkorzystniej wykonać oprysk parafinowy? Jest to okres tzw. przedwiośnia, a więc czas od końca lutego, aż do końca marca. Co ważne, jest to tylko orientacyjne podany przedział czasu. Opryski parafinowe należy dostosować to tempa wzrostu roślin, obecnie panujących warunków atmosferycznych, jak również zachowania szkodników. Oprysk warto wykonać w momencie, kiedy mszyce i inne szkodniki wybudzają się z zimowego snu. Co więcej, idealnie wybrać bezwietrzny dzień, o temperaturze powietrza powyżej 5°C. Warto sprawdzić także pogodę krótkoterminową- deszcz zmyje oprysk.
Co ważne, jeśli objawy zainfekowania naszych roślin będziemy obserwować w okresie wegetacyjnym, wówczas oprysk z parafiną powinien zostać wykonany w roku następnym.
Które rośliny możemy opryskiwać parafiną?
Opryski parafinowe cechują się wysoką skutecznością działania. Z tego względu możemy stosować je na większości różnorodnych gatunków roślin, na których żerują mszyce i inne szkodniki. Jednak do najbardziej popularnych zaliczyć należy:
- Jabłonie
- Wiśnie
- Czereśnie
- Morele
- Grusze
- Agrest
- Borówka amerykańska
- Świerk
- Cis
- Żywotnie (tuje)
- Trzmieliny czy głogi
Parafina to powszechnie stosowany środek, który bez trudu będziemy mogli odnaleźć w każdym punkcie aptecznym. Niska cena, wydajność, jak również skuteczność działania sprawiają, że opryski roślin z parafiny, to jedna z najskuteczniejszych metod walki z mszycami i innymi ogrodowymi szkodnikami.
Inne ekologiczne sposoby na mszyce
Równie popularnymi ekologicznymi i skutecznymi metodami na walkę z mszycą jest:
- Roztwór sody oczyszczonej
- Wywar z czosnku na mszyce
- Oprysk z olejku neem (olej z drzewa miodli indyjskiej)
- Oprysk z oleju karanja