Oprysk z drożdży na pomidory: tani i prosty sposób na ochronę pomidorów
Jak każde rośliny, pomidory są jednak narażone na choroby. W tym przypadku hodowca ma wpływ na to, jakie środki ochrony stosuje. Warto więc stawiać ekologiczne rozwiązania ponad toksycznymi preparatami, które są nierzadko wykorzystywane na dużych uprawach. Świetną metodą walki z grzybami jest wykorzystanie oprysku z drożdży piekarskich. Kiedy oprysk z drożdży się sprawdzi i w jaki sposób go przygotować? Czy taki oprysk jest faktycznie skuteczny?
Dlaczego warto używać oprysku z drożdży na pomidory?
Pomidory (i nie tylko) są narażone na choroby grzybowe, które mogą je w znacznym stopniu uszkodzić. Osoby decydujące się na uprawę często borykają się z zarazą ziemniaczaną (czym jest zaraza ziemniaczana na dole artykułu). Właśnie dlatego warto podjąć działania mające na celu zniwelowanie ryzyka. Lepsze od korzystania ze środków chemicznych będzie zastosowanie domowych metod. Wystarczy użyć kilku składników znajdujących się w każdej kuchni.
Jak zrobić oprysk z drożdży?
Preparat z drożdżami można wykonać szybko i w łatwy sposób. 100 g drożdży należy wymieszać z 10 l wody, a powstałą miksturę przelać do opryskiwacza. Trzeba pamiętać, że mowa o świeżych drożdżach w kostce. Istnieje też drugi, bardziej czasochłonny, sposób stworzenia preparatu. Wymaga on pokruszenia kostki drożdży (100 g) i dodania szklanki cukru (250 g). Po dwóch godzinach całość zalewa się 10 l wody. Taka mikstura powinna stać przez mniej więcej tydzień, aż sfermentuje. Potem można przelać preparat do opryskiwacza wraz z wodą w proporcji 1:10.
W jaki sposób działa oprysk z drożdży?
Drożdże są bogate w substancje wpływające korzystnie na wzrost roślin, takie jak żelazo, witaminy z grupy B, magnez, cynk, wapń czy potas. Zarówno drożdże, jak i grzyby wywołujące choroby roślin żywią się cukrami prostymi. Gdy wykorzysta się oprysk z drożdży, zwalczą one infekcję pobierając substancje odżywcze zanim zrobią to intruzi. Na skutek tego następuje zahamowanie choroby grzybowej.
Kiedy stosować oprysk z drożdży?
Naturalny preparat z drożdży piekarskich najlepiej jest stosować wiosną i późnym latem, czyli w okresie, w którym rośliny są najbardziej narażone na rozwój chorób i atak szkodników. Profilaktyczne stosowanie oprysku wzmocni pomidory, gdyż drożdże tworzą naturalną barierę na powierzchni łodyg i liści, a ponadto przyspieszają wzrost roślin.
Jak często stosować oprysk z drożdży?
Dla najlepszej skuteczności warto powtarzać oprysk drożdżami co tydzień. Zaleca się jego regularne, zapobiegawcze stosowanie, co pozwoli uniknąć wystąpienia chorób. Jeśli jednak infekcja już się pojawiła, oprysk powinien zahamować jej rozrost.
Skuteczność naturalnych oprysków z drożdży
Stosowanie naturalnego oprysku z drożdży jest w pełni bezpieczne dla rośliny i człowieka. Również badania naukowe wykazują skuteczność tego typu preparatów, jeśli chodzi o ochronę roślin przed chorobami grzybowymi. Badano wpływ wybranych gatunków drożdży zarówno na rośliny w polu, jak i te trzymane w przechowalniach. Najlepsze efekty preparat przynosi w walce z szarą pleśnią oraz grzybami wywołującymi alternariozę, rizoktoniozę, czy moniliozę. Zwalcza też zarazę ziemniaczaną czy mączniaka.
Na jakie rośliny można stosować oprysk z drożdży?
Nadaje się do wykorzystywania w przydomowych ogrodach, pomoże też roślinom ozdobnym uprawianym w domu. Uważa się, że działa najlepiej na różne warzywa. Stosowanie oprysku profilaktycznie na sadzonki truskawek nie tylko zabezpieczy rośliny przed chorobotwórczymi grzybami, ale również zapewni im bujny wzrost. Sprawdza się równie dobrze na ogórki.
Czym jest zaraza ziemniaczana?
Zaraza ziemniaczana, znana również jako zaraza ziemniaka, jest groźną chorobą roślin wywoływaną przez grzyba o nazwie Phytophthora infestans. Jest to pasożyt, który atakuje rośliny ziemniaka i pomidora, powodując duże straty w uprawach.
Objawy zarazy ziemniaczanej obejmują brunatne plamy na liściach, łodygach i owocach roślin, które następnie gniją. Choroba może również przenikać do bulw ziemniaka, powodując ich zgniliznę. W przypadku poważnych infekcji rośliny mogą całkowicie obumierać.