Begonia zimowa (Begonia elatior) - wyglad, wymagania i uprawa

Begonia zimowa (Begonia elatior) to roślina, która zachwyca swoim urokiem właśnie zimą. Stanowi zatem balans między innymi kwiatami, których okres rozkwitu przypada między wiosną a jesienią. To tłumaczy, dlaczego zasila sklepy ogrodnicze w szczególnym nasieniu zwłaszcza podczas zimowych miesięcy. Przy odpowiedniej pielęgnacji może znajdować się w fazie rozkwitu przez bardzo długi czas.

Na czym polega ozdobny charakter begonii?

Begonia zimowa to roślina, która powstała za sprawą działania ludzkich rąk. Wymieszanie wielu krzyżówek begonii występujących naturalnie przede wszystkim w Ameryce Południowej i Środkowej doprowadziło właśnie do wygenerowania begonii zimowej.
Begonia zimowa
Begonia zimowa

Begonia zimowa stanowi przykład wyjątkowo dekoracyjnej rośliny za sprawą rozkwitających kwiatów. Zależnie od odmiany mają różne barwy - żółtą, białą, kremową, pomarańczową, różową i purpurową. Dzięki takiemu szerokiemu wyborowi każdy ma szansę znaleźć coś wedle swoich upodobań czy aranżacji kolorystycznej. Kwiaty występują w pojedynczej, pełnej lub półpełnej postaci. Ciemnozielone, soczyście zielone liście pełnią również funkcję dekoracyjną.

Jakie wymagania ma begonia zimowa?

Begonia powinna mieć w okresie jesienno-zimowym zagwarantowany dostęp do naturalnego światła. Najlepszą lokalizacją zdaje się być zatem parapet z uwagi na to, że w tym czasie dni są krótkie i pochmurne. Niemniej - podczas wietrzenia mieszkania warto osłonić begonię, jeśli temperatura za oknem jest ujemna. Begonia dobrze odnajduje się w przestrzeni, w której znajduje się suche powietrze. Dzieje się tak dzięki stosunkowo grubej skórce pokrywającej liście, która zabezpiecza roślinę przed nadmierną utratą wody. Nie należy jednak stawiać jej nad kaloryferem.

Begonia zimowa
Begonia zimowa

Uprawa begonii

Przy wyborze podłoża warto kierować się tym, aby cechowało się ono odczynem lekko kwaśnym. Równie istotna jest lekkość i przepuszczalność gleby.

Podczas zimowego kwitnienia warto nawozić begonię raz na 3 lub 4 tygodnie specjalnym zimowym nawozem do kwiatów doniczkowych, na rynku jest dostępny także specjalny nawóz dla begonii.

Przesadzanie begonii nie jest wskazane, gdy znajduje się ona w fazie kwitnienia. Można tego dokonać wówczas, gdy doniczka staje się zbyt ciasna.

Najlepsza temperatura oscyluje wokół 18 - 20 stopni, zapewnia także najdłuższy okres kwitnienia. Chłodne warunki powodują z kolei szkody, szczególnie w połączeniu ze zbytnio wilgotnym podłożem.

Begonia zimowa
Begonia zimowa

Sposób na rozmnażanie begonii

Sadzonki wierzchołkowe to skuteczny sposób na rozmnażanie zimowej begonii. Aby je uzyskać, należy w marcu uciąć ok. 4cm pędy i umieścić je w przepuszczalnym podłożu. Sadzonki będą nadawały się do przesadzenia do docelowych doniczek po upływie około dwóch do trzech miesięcy.

Jeżeli Twoim zamierzeniem jest umieszczenie begonii razem z innymi roślinami - wówczas najlepiej ulokować ją w ziemi razem z doniczką. Warto przy tym zadbać o zachowanie odpowiedniego dystansu - liście nie powinny bowiem przylegać do tych należących do innej rośliny. Łatwo wtedy bowiem o zainfekowanie szarą pleśnią.

Choroby

Najczęstszą przyczyną chorób begonii jest jej nieprawidłowe podlewanie. Dotyczy to zarówno zbyt intensywnego jak i oszczędnego podlewania. Kolejny powód jest związany z dostarczeniem zbyt małej ilości światła słonecznego oraz za niskiej lub wysokiej temperatury. Jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami begonii?

Jeżeli na liściach pojawiają się brązowe plamy, a korzenie zaczynają gnić - to oznaka zarazy bakteryjnej. Można odratować roślinę, jeśli została zaatakowana tylko częściowo - wówczas trzeba usunąć chore fragmenty i opryskać dedykowanym preparatem.

Jasne plamy na liściach oznaczają z kolei chorobę o podłożu grzybowym, czyli mączniaka prawdziwego. Tutaj zaleca się stosowanie oprysków, np. Bioseptu.

Nawadnianie begonii

Najlepszą formę podlewania begonii zimowej stanowi przelanie letniej wody na podstawkę - po upływie około pół godziny należy ją wylać. Nadmierne moczenie nie jest wskazane - begonia pobierze we wskazanym czasie tyle wody, ile aktualnie potrzebuje.

Zraszanie także nie jest wskazane - begonia wyjątkowo źle reaguje na taką formę pielęgnacji. Co do zasady - najlepszym krokiem jest pilnowanie, aby podłoże było nieustannie wilgotne, ale z zachowaniem umiaru. Mokra gleba spowoduje bowiem gnicie korzeni. Krótka susza będzie mniej szkodliwa - w przypadku jej przedłużania doprowadzi z kolei to przedwczesnego opadania kwiatów.