Jesienne sadzenie tulipanów: moczenie cebulek w kwasie salicylowym to naturalna ochrona przed grzybami
Kwas salicylowy dla wielu z nas znany jest głównie z domowej apteczki w, której znajduje się w formie spirytusu salicylowego. Jak się jednak okazuje kwas salicylowy może mieć również swoje zastosowanie w ogrodnictwie jak choćby przy uprawie tulipanów. Jedno z najnowszych badań wskazuje, że zastosowanie tego kwasu przy uprawie tulipanów, szczególnie podczas moczenia ich cebulek przed sadzeniem może skutecznie pomóc w zwalczaniu różnych chorób grzybowych. To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, zwłaszcza w październiku, który jest idealnym momentem na sadzenie tych pięknych kwiatów w naszych ogrodach.
Badanie, o którym mowa jest nowym opracowaniem naukowym, zostało opublikowane 4 października 2024r. Przeprowadzone zostało przez naukowców z Uniwersytetu Kocaeli w Turcji i nosi tytuł "Effects of Salicylic Acid Concentration and Exposure Time on the Surface Fungal Load of Tulip Bulbs"1 (tłumaczenie: „Wpływ stężenia kwasu salicylowego i czasu ekspozycji na obciążenie grzybami powierzchni cebulek tulipanów”). Celem badania było określenie, w jakim stopniu różne stężenia kwasu salicylowego wpływają na redukcję grzybów na powierzchni cebulek tulipanów odmiany Royal Ten. Badacze zastosowali różne roztwory kwasu salicylowego w stężeniach: 50, 100, 200, 400, 800 oraz 1600ppm.
Cebulki tulipanów moczone były przez 1, 6, 12 oraz 24 godziny. W badaniu starano się wykorzystać podobnej wielkości i wagi cebulki. Po zakończeniu moczenia, cebulki były poddawane testom na obecność grzybów przy użyciu specjalistycznych technik mikrobiologicznych.
Wyniki badania okazały się niezwykle obiecujące. Okazało się, że stężenie kwasu salicylowego wynoszące 1600 ppm (1.6 grama na litr), przy czasie ekspozycji wynoszącym 6 godzin najskuteczniej redukowało obciążenie grzybami powierzchniowymi, co sugeruje, że metoda ta może być skuteczna w ochronie tulipanów przed różnymi chorobami. Podobnie, zastosowanie stężenia 800 ppm (0.8grama na litr) przez 24 godziny przyniosło znakomite rezultaty.
Kwas salicylowy wykazuje silne właściwości grzybobójcze, zwalczając różne patogeny, które mogą zagrażać cebulkom tulipanów. To badanie oraz inne, na które powołują się badacze udowadnia i pokazuje, że kwas salicylowy może skutecznie pomóc w zwalczaniu grzybów i organizmów takich jak:
- Fusarium solani (gatunek grzybów wywołujących choroby zwane fuzariozami, jak np.: fuzariozę tulipanów)
- Penicillium expansum (grzyby wywołujące tzw. siną pleśń)
- Rhizopus stolonifer (rozłożek czerniejący)
- Fusarium oxysporum (grzyby wywołujące fuzariozę)
- Rhizoctonia solani (wywołujący choroby takie jak np.: zgorzel)
- Sclerotium rolfsii
- Macrophomina phaseolinae
- Pythium sp. (wywołujące m.in. zgorzel siewek)
Dla naszej przydomowej uprawy tulipanów oznacza to, że moczenie cebulek w wodzie z dodatkiem kwasu salicylowego okazuje się prostym i bardzo skutecznym sposobem na ich ochronę przed chorobami grzybowymi, które mogą zniszczyć nasze piękne kwiaty. Jeśli planujesz sadzenie tulipanów tej jesieni, warto rozważyć taką metodę, zwłaszcza że pozwala ona ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, które mogą być szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych.
Co więcej: kwas salicylowy sprawdzi się równie dobrze przed przechowywaniem cebulek, szczególnie gdy wykopujemy je po zakończeniu kwitnienia, zwykle w czerwcu lub lipcu, po zaschnięciu liści. Taki zabieg pomoże w zabezpieczeniu cebulek przed chorobami grzybowymi podczas ich przechowywania, co zapewni im zdrowy start w kolejnym sezonie.
Co myślicie o takim zastosowaniu kwasu salicylowego przy sadzeniu lub przechowywaniu cebulek tulipanów? Czy wypróbujecie tę metodę w swoim ogrodzie? Zachęcam do dzielenia się opiniami i przemyśleniami w komentarzach.
Źródła i bibliografia:
- Ebru, Özer Uyar, Gülsüm, Cavusoglu, Aysun, and Ünal, Filiz. 2024. “Effects of Salicylic Acid Concentration and Exposure Time on the Surface Fungal Load of Tulip Bulbs”. Asian Journal of Biology 20 (11):1-10. https://doi.org/10.9734/ajob/2024/v20i11444.