Pieciornik krzewiasty - uprawa i pielegnacja w ogrodzie

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to pięknie kwitnący krzew, który jest idealną ozdobą wielu ogrodów. Zachwyca żółtymi kwiatami, a także długim czasem kwitnienia, od maja, nawet do października. To krzew łatwy w uprawie i szybko rosnący, dlatego coraz częściej możemy spotkać go w wielu ogrodach. Występuje w różnorodnych odmianach, które różnią się od siebie kolorem kwitnienia oraz wysokością krzewu. Z powodzeniem można sadzić go w wielu ogrodach, nawet w tych znajdujących się w pobliżu emisji dużych zanieczyszczeń. Polecany jest również na żywopłoty, ze względu na łatwość formowania.

Odmiana Abbotswood
Odmiana Abbotswood

Pięciornik krzewiasty to krzew, który pochodzi z rodziny różowatych. Występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Roślina ta wyróżnia się zwartym i zaokrąglonym pokrojem oraz prostymi pędami o brązowo-czerwonej korze. Liście są złożone z pięciu listków o lancetowatym kształcie. Spód liści jest srebrzysty, natomiast wierzch ciemnozielony. Jej wysokość może wynosić od 30 do 120 cm.

Niezwykle piękne są kwiaty pięciornika. Ich wielkość to około 3 cm średnicy. Posiadają pięć płatków i rosną pojedynczo lub w niewielkich grupach na szczycie ulistnionych pędów. Co istotne, krzew Pięciornika krzewiastego występuje w wielu różnorodnych odmianach o kwiatach w różnorodnych kolorach.

Uprawa Pięciornika krzewiastego

Pięciornik krzewiasty to roślina, która lubi stanowiska słoneczne lub delikatnie zacienione. Jest odporna na mróz oraz suszę. Najlepiej sadzić ją na glebach piaszczystych bądź gliniasto-piaszczystych. Powinno się unikać miejsc o ciężkich glebach, nadmiernie wilgotnych i zimnych, a także o wysokim poziomie wód gruntowych. PH gleby powinno wynosić 4,5-6,5. Koniecznie, należy unikać gleb zasadowych o dużym poziomie wapnia. Pięciornik nie lubi suszy, dlatego w czasie braku wody, należy go obficie podlewać, dzięki temu będzie dłużej kwitł. Krzewy pięciornika zrzucają liście na zimę i są całkowicie mrozoodpornymi roślinami. Świetnie znoszą suszę i upał, a także zanieczyszczenie powietrza. Z powodzeniem można sadzić je w pobliżu ruchliwych dróg czy zakładów przemysłowych. Pielęgnacja powinna opierać się również o nawożenie. Najlepiej wybierać dobre nawozy wieloskładnikowe, dzięki temu roślina będzie mogła zdrowo rosnąć i zachwycać wieloma kwiatami. Pięciornik krzewiasty to roślina odporna na szkodniki i choroby, choć niewłaściwa pielęgnacja bądź zła lokalizacja mogą doprowadzić do rozwoju mączniaka lub przędziorków.

Rozmnażanie Pięciornika

Rozmnażanie Pięciornika krzewiastego to prosta czynność, z którą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Aby rozmnożyć krzew, należy pobrać półzdrewniałe sadzonki. Powinno się to odbywać latem. Z pędów tych, należy odciąć sadzonki na długość około 8 cm z piętką. Tak otrzymaną sadzonkę, należy wsadzić do torfu wymieszanego pół na pół z piaskiem w inspekcie. Wiosną należy przesadzić je do rozsadnika i podlewać, a na miejsce stałe można sadzić dopiero jesienią.

Cięcie Pięciornika krzewiastego

Krzewy Pięciornika z wiekiem mają tendencje do drewnienia i rozgałęziania poprzez słabe i cienkie pędy. Zawiązują słabe kwiaty dlatego konieczne jest regularne wykonywanie cięcia. Po przekwitnięciu, konieczne jest ścinanie końców pędów. Warto przyciąć również pędy, które pozbawione są liści.

Wiele osób zastanawia się, po co wykonuje się cięcie. Otóż dzięki temu zabiegowi możliwe jest pobudzenie rośliny do kwitnienia. Pomaga także szybciej się rozkrzewiać. Starsze pędy powinno się przycinać o 1/3 długości. Pierwsze cięcie powinno się wykonywać zaraz po posadzeniu, gdyż Pięciorniki często mają słabe i uszkodzone pędy.

Popularne odmiany

Pięciornik krzewiasty występuje w wielu odmianach:

Wymienione odmiany Pięciornika to jedne z najczęściej wybieranych krzewów. Należy wiedzieć, że Pięciornik krzewiasty występuje aż w 30 odmianach.

Odmiana Sommerflor
Odmiana Sommerflor
Odmiana Red Ace
Odmiana Red Ace
Odmiana Goldteppich
Odmiana Goldteppich
Odmiana Goldfinger
Odmiana Goldfinger
Odmiana Tangerine
Odmiana Tangerine

W jakich miejscach sadzić Pięciornik krzewiasty?

Pięciorniki najlepiej sadzić w grupach z innymi krzewami kwitnącymi czy bylinami. Świetnie wyglądają na żywopłotach, jako formowane czy nieformowane krzewy. Idealnie mogą ochronić posesję przed zanieczyszczeniem z ruchliwej ulicy. Można je sadzić również jako rośliny okrywowe. Pięciorniki krzewiaste można uprawiać także w donicach lub pojemnikach. To pięknie wyglądające krzewy, niezwykle łatwe w uprawie.

Właściwości rośliny

Nie wiele osób wie, że Pięciornik krzewiasty jest rośliną nie tylko ozdobną, ale również leczniczą. Posiada wysoką zawartość kwasu garbnikowego, który wspomaga łagodzenie biegunki i pomaga w nieżytach układu pokarmowego. Łagodzi dolegliwości charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego, a także wrzody żołądka. Polecany jest na zatrucia, zapalenia jelit, a także stany zapalne błony śluzowej gardła i jamy ustnej. Pięciornik w formie wywaru świetnie łagodzi owrzodzenia jamy ustnej i afty. Jest to roślina chętnie stosowana w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Za jego pomocą robi się kompresy polecane na siniaki, oparzenia czy kontuzje. Pomocny jest także w przypadku odmrożeń. Pięciornik może być również stosowany na trądzik, zanieczyszczone czy rozszerzone pory, a także łojotokowe zapalenie skóry.

Pięciornik występuje w wielu preparatach. To zioła do zaparzania, robienia wywarów, a także preparaty w formie maści. Możliwy jest także ich zakup w formie nalewek, suplementów i wielu innych preparatów.