Dławisz okrągłolistny w ogrodzie: praktyczny przewodnik po uprawie i pielęgnacji
Dławisz okrągłolistny to przykład wielosezonowej rośliny, która może osiągnąć nawet 12 m wysokości. Należy ona do rodziny dławiszowatych, która w warunkach naturalnych występuje w Korei, Japonii i Chinach. Stamtąd została przywieziona do USA i finalnie zaczęła wypierać dławisza amerykańskiego, który do tej pory porastał te tereny.
Dławisz okrągłolistny to pnącze, które cieszy oko przez cały rok, eksponując swoje walory jesienią. Żółte liście w zestawieniu z kolorowymi owocami prezentują się szczególnie okazale. Wiosną i latem walorem estetycznym rośliny są okrągłe zielone liście.
{wkplantdata}
Uprawa dławisza
Dławisz okrągłolistny dobrze odnajduje się na glebach o niskiej zawartości składników pokarmowych. W przypadku, gdy dławisz zostaje posadzony na żyznym terenie - wówczas może wygenerować spore przyrosty roczne. W efekcie może utrudnić on wzrost pobliskich roślin.
Podczas sadzenia trzeba wziąć pod uwagę, aby dławisz umieścić w odległości co najmniej 1 metra od innych krzewów czy drzew - w przeciwnym razie rozrastający się dławisz może je zadusić owijając się wokół nich. Duże zdolności adaptacyjne dławisza nie zawsze stanowią zaletę - zwłaszcza w przypadku przydomowych ogródków, dlatego warto pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu, aby uniknąć niechcianych strat przy pozostałych roślinach.
Dławisz okrągłolistny - jak go pielęgnować?
Dławisz wymaga systematycznego doglądania oraz podcinania rozrastających się pędów, podobnie jak usuwania odrostów korzeniowych. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg po okresie kwitnienia.
Spożycie owoców dławisza skutkuje zatruciem pokarmowym. To tłumaczy, dlaczego żeńska odmiana tej rośliny nie powinna być sadzona w pobliżu szkół czy przedszkoli. W okolicach tych placówek zdecydowanie lepiej zasadzać męskie odmiany, które nie wytworzą owoców.
Wymagania
Małe wymagania oraz niewymagająca uprawa to niewątpliwe zalety tej rośliny, która odnajdzie się w ubogich glebach. Występuje także na lekko wilgotnym i suchym podłożu. Dławisz może być zarówno uprawiany w nasłonecznionym, jak i zacienionym miejscu.
Co do zasady dobrze toleruje on suszę, jednak nadmierne zalewanie korzeni nie jest wskazane. Ta roślina wykazuje również odporność na mróz i nie ma potrzeby zabezpieczania jej w jakiejkolwiek formie na zimę. Niestraszne jej także zanieczyszczenia powietrza.
Dławisz okrągłolistny jest także odporny na choroby
Dławisz okrągłolistny może być sadzony w pobliżu wszelkich wytrzymałych podpór - wymaga ich, aby uzyskać atrakcyjny wygląd. Może także z powodzeniem stanowić formę ukrycia śmietnikowych wiat oraz porastać ściany budynków.
Dławisz okrągłolistny - odmiany
W Polsce występują dwie odmiany dławisz- Diana oraz Herkules.
Diana to odmiana żeńska, która obfituje bujnymi owocami - aby było to możliwe, potrzebuje zapylacza, czyli właśnie odmiany Hercules. Jest to męska odmiana tej rośliny, która umożliwia uzyskanie owoców.
Hermaphrodiutus to z kolei odmiana obupłciowa, która występuje na terenie Europy Zachodniej. Może ona samodzielnie wydawać owoce, bez konieczności udziału partnera.
Rozmnażanie dławisza okrągłolistnego
Najprostszą metodą rozmnażania są nasiona, które otrzymuje się z dojrzałych owoców. Po usunięciu miąższu nadają się do wysiewu. Przez pierwsze lata po wysiewie ciężko stwierdzić, jakiej płci jest wyhodowana roślina - rozstrzyga się to po około 5 latach, niekiedy nawet dłużej. Aby wyeliminować ten pierwiastek niewiedzy trzeba skorzystać z odkładów lub sadzonek.
Inną metodą rozmnażania są właśnie wspomniane odkłady
Jak tego dokonać? Pęd rośliny należy odgiąć do ziemi, a następnie zasypać glebą i dociążyć cięższym przedmiotem, choćby kamieniem, aby uniknąć rozprostowania pędu. Warto wtedy pamiętać o systematycznym nawadnianiu, a jesienią, kiedy na pędzie pojawią się korzenie, należy go odciąć i zamieścić powstałą sadzonkę w nowym miejscu.
Dławisz okrągłolistny jako roślina ogródkowa na start
Relatywnie niskie wymagania powodują, że dławisz okrągłolistny może być sadzony w ogródkach i przydomowych pergolach, a także porastać altany śmietnikowe czy mury domu, maskując elewację czy inne mankamenty budynku. Łatwość uprawy i duże możliwości adaptacyjne tej rośliny pozwolą na hodowanie jej w niemal każdych warunkach, również przez te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.