Aspidistra wyniosła - niewymagająca roślina doniczkowa w uprawie
Aspidistria wyniosła (Aspidistra elatior) nazywana także żelaznym liściem to roślina, która polecana jest w szczególności osobom początkującym w kwestii domowej zieleni. Nie ma wysokich wymagań i jest w zasadzie bezproblemowa. Poradzi sobie nawet w ciemnym pomieszczeniu.
Roślina ta należy to rodziny szparagowatych i w naturze występuje na terenie suchych lasów na Dalekim Wschodzie. Dorasta do 60 cm wysokości i rośnie stosunkowo powoli. Jej liście mają eliptyczny kształt, są skórzaste i ostre na końcach. Cechują się równolegle biegnącymi nerwami, które widoczne są na spodniej stronie blaszek liściowych. Mają duże walory dekoracyjne i długo zachowują świeżość. Z tego względu liście tej rośliny wykorzystywane są do bukietów kwiatowych.
Aspidistra w okresie kwitnienia wytwarza zielono-fioletowe kwiaty w kształcie gwiazdek, które wyrastają z podłoża. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa, jednak w domowych warunkach rzadko kwitnie. W uprawie doniczkowej roślina nie zawiązuje również owoców, jednak na naturalnych stanowiskach kwiaty zapylane są przez ślimaki oraz mrówki i przekształcają w owoce.
Aspidistra wyniosła - uprawa
Roślina ta nie jest wymagająca w uprawie. Aspidistra jest długowieczna i wybacza wszelkie zaniedbania. Słynie z dużych zdolności adaptacyjnych i olbrzymiej tolerancji na niesprzyjające warunki. Znosi brak światła, dym papierosowy, brak wody, kurz, a także nadmierne zimno i ciepło.
Stanowisko
W warunkach naturalnych aspidistra rośnie przy krzewach i drzewach. Ma zatem ochronę przed bezpośrednim nasłonecznieniem i dociera do niej rozproszone światło. Z tego względu można umieścić ją w ciemniejszym pokoju, np. z oknem północnym. Najlepsze warunki dla tej rośliny to półcień. Rozwija się dobrze w miejscach o dużej ilości światła rozproszonego, np. w pewnym oddaleniu od okna. Aspidistra nie znosi mocnego słońca, dlatego nie należy stawiać jej na słonecznych parapetach. Natomiast nie powinno jej zaszkodzić pozostawienie przy otwartym oknie, ponieważ znosi przeciągi i temperatury od 10 stopni Celsjusza.
Podlewanie i nawożenie
Raz na jakiś czas warto także przetrzeć liście rośliny lekko wilgotną miękką szmatką, aby usunąć kurz i wydobyć połysk liści. Dzięki temu lepiej zniesie ona bardziej zacienione stanowisko.
Od marca do września raz w miesiącu warto nawozić aspidistrę. Dzięki temu roślina będzie miała bujne liście. Odpowiedni będzie zwykły, uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych. Roślinę należy nawozić rzadko, ponieważ przy nadmiarze składników odżywczych, liście mogą się rozszczepić.
Latem, podczas wzrostu, aspidistra wymaga temperatury około 21 stopni Celsjusza, zatem przeciętnej temperatury pokojowej. Można ją nawet wystawić na zewnątrz, np. na taras, jednak miejsce powinno być cieniste. W okresie zimowym nie trzeba szukać dla niej innego miejsca. Chociaż dobrze czuje się wtedy w temperaturze 10 - 25 stopni Celsjusza, dobrze będzie się rozwijać także w temperaturze pokojowej. W zimie nie trzeba także ograniczać roślinie kontaktu ze słońcem. W tym czasie warto aspidistrę zraszać, gdyż zbyt suche powietrze może jej zaszkodzić.
Rozmnażanie i przesadzanie
Rozmnażanie rośliny najlepiej wykonywać w okresie wiosennym. Jeśli kępa jest nadmierne zagęszczona, w trakcie przesadzania, można ją podzielić tak, aby każdy nowy fragment kłącza miał po 3 - 4 liście. Dzielić można jedynie starsze rośliny, które są dobrze rozwinięte. Tak uzyskane rośliny można posadzić do nowych doniczek, najlepiej o średnicy 12 cm.
Przesadzanie należy wykonywać raz na kilka lat w momencie, gdy doniczka wyraźnie jest za mała. Wypełnia się ją uniwersalną ziemią do roślin doniczkowych z dodatkiem piasku albo bardzo drobnego żwiru i gliny. Można także zastosować specjalne podłoże do palm, gdyż ziemia dla tej rośliny powinna być żyzna i przepuszczalna.
Warto pamiętać, aby na dnie doniczki wysypać warstwę drenażu z keramzytu. Następnie należy nałożyć trochę ziemi i umieścić roślinę w pojemniku. Potem zasypać bryłę korzeniową pozostałym podłożem i delikatnie ugnieść tak, aby nie uszkodzić korzeni. Jeżeli będzie taka potrzeba, dołożyć więcej gleby. W taki sposób posadzoną roślinę, można umieścić w ceramicznej osłonce albo na podstawce. Dobrze jest wypełnić ich dno keramzytem i zalać wodą, która stopniowo parując, będzie podnosić poziom wilgotności wokół rośliny.
Kiedy doniczka będzie wynosić 30 cm średnicy, rośliny nie należy przesadzać już do większych doniczek. Co jakiś czas można przyciąć nadmiar korzeni, które wystają z doniczki, a wierzchnią warstwę ziemi wymienić na świeżą.
Aspidistra wyniosła - odmiany
Aspidistra wyniosła to jedyny gatunek, który uprawiany jest w domach, chociaż do tego rodzaju zalicza się ponad 170 gatunków. Roślina ta nie ma również wielu odmian, poza jedną. Aspidistra wyniosła `Variegata` cechuje się zielonymi liśćmi z żółtymi, podłużnymi paskami. Odmiana ta potrzebuje więcej słońca i mniej nawożenia, gdyż w innym wypadku jej oryginalne zabarwienie będzie zanikać.
Szkodniki i choroby
Problemy z uprawą tej rośliny zdarzają się bardzo rzadko. Poza tym większości z nich, jeśli już wystąpią, łatwo można zaradzić, poprawiając warunki, w jakiś aspidistra jest hodowana.
Jeśli na liściach pojawiają się brązowe plamy, może to być znak, że roślina stoi zbyt blisko kaloryfera albo w zbyt mocno nasłonecznionym miejscu. Jeśli plamy mają żółta obwódkę, może być to skutek zbyt obfitego podlewania. Natomiast zasychające końcówki mogą oznaczać, że roślina została przesuszona. W przypadku rozdwajania się końcówek liści, należy ograniczyć nawożenie. W takim przypadku dawki nawozu warto zmniejszyć o połowę.
Chociaż aspidistra wyniosła znosi suche i ciepłe powietrze, to jednak sprzyja ono rozwojowi szkodników, takich jak tarczniki i wełnowce. O obecności tarczników świadczą wypukłe, o owalnym kształcie, czerwone tarczki, pokrywające ciała owadów. Natomiast wełnowce objawiają się drobnymi, białymi kłaczkami, które przypominają wełnę na ogonkach liściowych i całych liściach.
Po pojawieniu się szkodników na roślinie, miejsca zainfekowane należy przetrzeć wacikiem, który nasączony jest w mieszance spirytusu albo denaturatu i wody w stosunku 1:10. Warto także wymienić podłoże i umyć całą roślinę pod bieżącą wodą. Następnie konieczne będzie wykonanie oprysku na całej roślinie, dostępnymi w sklepach ogrodniczych preparatami. Warto wybierać te, które oparte są na naturalnych składnikach i bezpieczne do stosowania w domu.
Aspidistra wyniosła to roślina dla leniwych. Świetnie sprawdzi się nie tylko w domu lub mieszkaniu, ale także biurze albo gabinecie, gdzie ilość światła słonecznego ograniczona jest przez rolety czy żaluzje. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a uświetni wystrój miejsca pracy bez nadmiernego wysiłku.